Giresun ve kazalarında, köylerinde “Mart Bozumu” geleneği yaygın bir şekilde görünür. 1 Mart, Miladi takvime göre 14 Mart günü, kıştan- bahara geçiş, yeni bir yılın başlangıcı (Yılbaşı) kutlamaları şeklindedir.

Yılbaşı gelirken evlerde bir gün önceden ağ darı dediğimiz beyaz darı veya süt darısı bir gün önceden suya konur. Kulplu kazan dediğimiz büyük kazan veya bir gün büyük tencerelerde suya konan darı yani (Mısır) sabahleyin pişmek üzere ateşe konur. Güzelce pişer, yağı yakılarak ikram edilir veya ayran konarak da.

Bir gün önceden Giresun’da sırgan dediğimiz yemek pişirilir. İçine mavi boncuk konulur.

Akşamdan yoğrulan hamur içine de mavi boncuk konur. Ocağa atılan hamurun üzerine taflan (Karayemiş) yaprağı dizilir. Üstüne de kor ateş ve kızgın küller konur. Ekmeğimiz orada sabaha kadar pişer.

Yılbaşı günü hiç kimse evine misafir kabul etmez kendisi de kimsenin evine gitmez. Mavi boncuk kime rast gelmişse yılbaşının onun bozması istenir. Yılbaşı öncesi G “burma börek” ve “su böreğide” açılmıştır.

Yılbaşı sabahı evden birisi yaz- kış gürül, gürül akan çeşmeye yoksa dere ve denize giderek su kaplarının doldurur. Sabahleyin eve gelen bu su serpme sırasında evde bulunan ev halkı uykusundan uyanır. Güneş doğmadan önce uyanmayan insan kalmaz. Yüksek bir tepeden yılbaşı günü köye doğru baktığımızda her evin bacasından inceden inceden yükselen dumanı görürüz. Yılbaşı bozulduktan sonra uğurlu saydıkları çocuk ve kadınları eve davet ederek onlara ziyafet verilir.

Evin o yıl bereketli ve sağlık içinde geçmesi “yılbaşını” bozandan bilinir.

Sırgan ve ekmek için bulunan mavi boncuk kimin ağzına gelirse o kimse uğurlu sayılır. Boncuk kimin ağzına gelmiş ise tarla ve bahçeye ilk önce o şahıs gönderilir. Böylece o yılın bereketli olacağına inanılır.

Ogün dışarıdan içeriye giren konukların eve girerken ayaklarının altına bıçak veya balta konulur. Bu adette işlerin çabuk ve iyi gitmesi için yapılır.

Yılbaşı doğan çocuklara aileleri çok sevinir. Çocuğumuz yeni yılda doğdu diye müjde verirler. Ebeye hediyeler verilir. Fakir fukara doyurulur. Adaklar kesilir ve dağıtılır. Yılbaşı günü doğum yapan anne komşular tarafından kırk gün sırayla bakılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin