Giresun küçük bir yer ve dışarıdan bakılınca yaş ortalaması de Türkiye ortalamasının üzerinde yer alıyor. İstihdam 1950’li yılların politikaları sonucunda kamu sektörü üzerine kurulmuş ve maalesef şehirdeki girişimcilerin sayısı çevre şehirlerde ortaya çıkan girişimci sayısının çok uzağında kalıyor. Biz de girişimci ruhumuzun verdiği merakla Giresun’da değişik girişimciler ararken karşımıza bir internet dükkanı çıktı. Site veya işletme değil. Yanlış okumadınız internet dükkanı. Çünkü yarım aşırı aşkın Giresun’da ticaret yapan bir ailenin 2 ferdi tarafından ortaya çıkan bir girişim bahsettiğimiz ve kendileri özellikle üzerine basa basa altını çize çize bu hususu dile getiriyorlar. Dükkan.

Evet. İki kardeşten bahsediyoruz. Ziya YAPICI ve Süha YAPICI kardeşler ile beraberiz ve şimdi Giresun’da ortaya çıkan ve internet dükkanı ile ilgili konuşacağız.

20140912_214927_800x450

Şehr-i Yeşil:        Ziya abi Garajvs.com ne zaman, nerede ve neden doğdu?

Ziya YAPICI:     Garajvs.com. 2014 haziranında “artık neyi bekliyoruz” diyerek başladı.  Aslına bakarsan,  Türkiye’nin ilk internet servis sağlayıcılarından veezy. Com da geçen 2 yıllık çalışma hayatından sonra bizim çok daha önce başlamış olmamız gerekirdi ama kısmet bugüneymiş.

20140818_215642_Android_800x600

Şehr-i Yeşil:        Garajvs.com un öne çıkan özellikleri nelerdir?

Ziya YAPICI:     Sitemiz araç bakım (detailing ürünleri)  dikeyinde,  yani sadece bu ürünleri satan bir girişim.  Bu konuda bize tedarik sıkıntısı yaratmayan,  güvenilir, amatör veya profesyonel her tip kullanıcıya iyi sonuçlar aldıran,  para kazandıran,  çevre dostu ürünler satmaya özen gösteriyoruz.  Tüm ürünleri stoğumuzda bulunduruyor,  aynı gün kargo iddiası ile çalışıyoruz.  Siparişten 10 dakika sonra “ürününüz kargoya verilmiştir” sms i alıp inanamadığı için arayan müşterilerimiz var 🙂

20140818_215334_Android_800x600

Şehr-i Yeşil:       Neden garajvs ve neden dükkan ?

Ziya YAPICI:     Önü açık bir isim olsun istedik.  Hepimizin hayali bir garajımız olsun arabamızla, hobimizle ilgilenelim, arkadaşlarımızla oturup maç izleyelim Vs vs işte 🙂

Dükkan,  çünkü biz bir dükkânız.  Kanlı canlı,  gelince çay içilen,  iş olmayınca rafların tozu alınan bir yer.  İçi boş bir kurumsallık iddiamız yok,  şekille değil hizmetle farklılık yaratmaya çalışıyoruz,  bir müşterimizin sıkıntısı olduğunda arayıp direkt ulaşabiliyor,  bürokrasiye boğmadan hallediyoruz.  Kargoda ürünü zarar gördüyse tutanak mutanak uğraşmasın diye “tamam abicim ben aynısını gönderiyorum,  dökülen ürün de sende kalsın” dediğimizde gerçekten karşı tarafın sesinde mutluluk hissediyoruz.  Bu da bize sadakat duyan müşteriler olarak geri dönüyor tabi ki.

20140811_174025_Android_450x600

Şehr-i Yeşil:        Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor?

Ziya YAPICI:     6 kişi çalışıyoruz.  İki kişi sadece sipariş organizasyonu,  kampanya ve ürün fiyatlaması ile ilgileniyor.

IMG_20141021_125028_450x600

Şehr-i Yeşil:        Sattığınız ürün çeşitleri nelerdir?

Ziya YAPICI:     Tüm dikey sitelerde olduğu gibi tek ana başlık altında,  başka yerde bulunamayacak kadar detayda çeşit.  Ana başlık oto bakım ürünü.  Pasta, cila,  koruma ürünleri,  temizlik kimyasalları,  leke çıkarıcılar,  koku gidericiler şeklinde özetleyebiliriz.  Yaklaşık 350 farklı üründen bahsediyoruz bu arada.

Şehr-i Yeşil:        En beğenilen, en çok sipariş alan ürününüz hangisi?

Ziya YAPICI:     Dönemsel olarak değişmekle birlikte,  çizik gidericiler ve cila ürünleri en çok giden ürünler.

20140811_163847_Android_800x600

Şehr-i Yeşil:        İstanbul, Ankara veya Bursa dururken neden Giresun?

Ziya YAPICI:     Dükkan taşımak kolay değil de ondan 🙂  yok yok,  bir yere gitmiyoruz.  Nihayetinde internet üzerinden satış yapıyoruz,  bir depo bir kargo firması bu iş için yeterli.  Ama enteresan bir şekilde pek çok kişide,  senin de sorduğun gibi,  bu işler sadece büyük şehirlerde olabilirmiş gibi bir algı var.  Çok sevdiğim bir tanımlama var “internet, insanlık tarihinin en büyük fırsat eşitliğidir”.

20140811_163044_Android_800x600

Şehr-i Yeşil:        Küçük şehirde özellikle de sanal platform kullanarak ticaret yapmanın zorlukları nelerdir?

 

Ziya YAPICI:     Öncelikle stoklu çalışmak gerekiyor. Çünkü,  sipariş gelince gider toptancıdan alit gönderirim gibi bir lüksünüz olamıyor. Gönderimlerde de,  aktarma merkezlerinden dolayı bir gün gecikme yaşanabiliyor.  Başka bir sıkıntı yaşamıyoruz açıkçası.

Şehr-i Yeşil:        peki hiç avantajı yok mu?

Ziya YAPICI:     Elbette var,  kargolar çok yakın ve bu ciddi bir avantaj.  Uzak bile olsa trafik problemi yasamıyoruz.

Şehr-i Yeşil:        Süreç birbirinden ilginç olaylara sahne olmuştur eminim. Bir yada birkaç tanesinden bahseder misiniz?

Ziya YAPICI:     “iyi günler genel müdürlüğünüz İstanbul’da di mi? ”

“aaa Giresun’da mı?  Dur o zaman kendim geleyim,  seçerek alırım hem de bir çay içerim ”

“ya abi bana garajvs  Giresun’da dediler,  ben inanmadım,  harbi buradaymış.  Biz hep internetten sipariş veriyorduk,  simdi de başkaları versin biz kendi şehrimizden alalım “:)  Gibi enteresan diyaloglar yaşadık.

20140912_220900_800x450

Şehr-i Yeşil:        1-2 sene sonra Garajvs.com nerede olacak?  Geleceğe dönük kısa vadeli hedefleriniz nelerdir?

Ziya YAPICI:     Kısa vadeli hedefimiz ürün çeşidimizi artırmak,  daha fazla seçenek sunmak.  Ama tabi ki öncelik,  kaliteli ürünlerle bunu yapmakta.  Marka çok ama merdiven altı ürün satmak gibi bir seçeneğimiz yok tabi ki.

Şehr-i Yeşil:        Peki ya uzun vade? Girişimlerinize pardon dükkanlarınıza devam edecekmisiniz?

Ziya YAPICI:     Bunu cevaplayasım yok.

Şehr-i Yeşil:        Biz müşteriler neden Garajvs.com u tercih edelim?

Ziya YAPICI:     Aynı gün kargoya veriyoruz, kargoda patlar çatlarsa sahip çıkıyoruz,  aldığınız ürünle ilgili teknik destek veriyoruz,  almadan once seçmenize yardımcı oluyoruz,  e daha olsun 🙂

Bi çay daha?

logo

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin