Giresun kıyıya paralel uzanan Karadeniz Dağları sebebiyle iki farklı iklim ve bitki örtüsünü kendi coğrafyasında barındırmaktadır. Sahil şeridi ile Eğribel Geçidi’nin ardı arasında kesin ve net çizgilerle ayrılmış iki farklı doğa örtüsü, iki farklı yaşam ve iki farklı kültürü barındıran bir şehirdir Giresun. Bu durum sadece doğal yaşamı değil kültürel yaşamı da etkilemiştir. Bizler de bundan sonra burada Giresun Türkülerini hikayeleriyle birlikte sizlerle buluşturmaya çalışacağız.

İlk türkümüz kimilerinin Giresun’un İçinde olarak bildiği, kimilerinin ise Feridem olarak bildiği türkü.

Giresun yöresine ait olan “Giresun`un İçinde” türküsü, Feride adında güzel bir kıza sevdalı iki delikanlı arasında yaşanan çekişmeyi anlatıyor.

Karadeniz`in suları gibi hırçın bir yapıya sahip olan Feride, Giresun`un şirin bir köyünde yaşar. Genç kız, köyün mazlum delikanlısı Ömer`le tutkulu bir sevda yaşamaktadır.

Feride`nin ailesi de bu birlikteliği onaylar. Fakat Feride`ye sevdalı bir diğer kişi de köyün belalılarından Musa`dır. Feride`nin Ömer`le bir sevda yaşadığını öğrenen Musa çılgına döner. Peşine adamlarını da takarak genç adamı öldüresiye döver. Feride`den vazgeçmeye niyeti olmayan Ömer ailesini de alarak genç kızın evine giderek söz keserler.

Birbirine sevdalı iki genç, Musa’nın her fırsatta yaptığı zulümlere ve ortaya attığı iftiralara karşı en sonunda kaçma kararı alırlar. Ailelerin rızasıyla bir gece köyden kaçmak için buluşan iki gencin yolunu Musa keser. Gözünü kan bürüyen Musa acımadan bu iki sevdalı genci öldürür.

Giresun’un İçinde
İki Sokak Arası
Altı Kurşun Attılar
Üç De Bıçak Yarası

Vuruldum Düştüm Yere, Kaçamadım Uzağa
Ne Bileyim Feridem, Düşürdüler Tuzağa

Giresun’un İçinde
Yeşil Fındık Bahçesi
Vurdular Feridemi
Yere Düştü Bohçası

Vuruldum Düştüm Yere, Kaçamadım Uzağa
Ne Bileyim Feridem, Düşürdüler Tuzağa

Giresun’un İçinde
Gezerim Yali Yali
Feridemi Vuranın
Çekilir Mi Vebali

Vuruldum Düştüm Yere, Kaçamadım Uzağa
Ne Bileyim Feridem, Düşürdüler Tuzağa

 

İbrahim CAN’ın yorumuyla

 

Giresun Kalesi’nde OROPA Grubu’nun canlı yorumuyla

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin