Giresun’un nesi meşhur diye sorduğunuzda verilecek cevap bellidir: Pidesi. Peki pide nerede yenir diye sorduğunuzda ise size en fazla 3-4 farklı mekan sayarlar. Bu mekanlar Giresun’da farklı farklı noktada bulunurlar. Biz de bu mekanları sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. İlk olarak nereden başlayalım diye araştırma yaparken gözümüze bir gazete ilişti. Ziraat Türkiye Kupası Grup Müsabakaları için Giresun’a gelen Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı pide yemek için bu mekanı seçmiş. Madem Aziz Başkan taaaa İstanbul’dan kalkıp buraya geldiyse biz de o zaman pide turumuza buradan başlayalım diye yola çıktık ve Espiye girişinde bulunan Çağla Pide Salonunda bulduk kendimizi.

Giresun’dan yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta, Karadeniz Sahil Otoyolunun kenarında bulunan bir mekan Çağla Pide Salonu. Aslında Giresun Merkez’de bulunuyorlarmış bundan yaklaşık 4-5 sene öncesine kadar. Fakat mekan yıkılınca Espiye’ye gelmeyi daha uygun bulmuşlar fakat öğrendiğimiz kadarıyla Giresun’dan halen kurtulabilmiş değiller J Zira gün içerisinde Giresun’dan gelen siparişler oldukça yüksek sayıda.

1

Daha rahat gözlem yapabilmek, mekan işletmecileriyle de belki görüşebiliriz ümidiyle günün en kör diye tabir edilen zamanı olan ikindi vakti gittik mekana fakat Allah’tan biz mekana girerken yaklaşık 20-25 kişilik bir ekip mekandan çıkıyordu. Yoksa mekanı sakinken yakalayamayacaktık.

4

Mekan ön bahçe, kapalı alan ve arka bahçe olmak üzere üçe ayrılıyor. Ön bahçe de Karadeniz, arka bahçede ise dağ manzarasından faydalanıyorsunuz. Kapalı alanıyla birlikte toplam da yaklaşık 100 kişiye aynı anda hizmet verebilecek genişlikte olan mekan hafta sonları tüm gün, hafta içi de öğlen vakti tamamen doluyor.

5

 

Biz de gitmişken o dillere destan Giresun Kapalı Kıymalı Pide yi tadalım istedik. İnsanların neden burayı tercih ettiklerini öğrenelim istedik. Bir kere kıymasının özel olduğunu öğrendik. Bir gün öncesinden kavrulduğunu ve yağlarından arındığını öğrendik. Ayrıca hamuru da çok ince. İnce hamurun içerisinde kavrulmuş ve yağlarından arındırılmış kıyma serilince ve hazırlanan kıymalı taş fırında kıvamına gelince tadına doyum olmuyor vallahi.

6

Pide çeşitleri ne kadar bol olsa da Giresun kıymalısının ve karışık pidenin tadına bakmak için hafta sonları akın var Çağla Pide Salonuna. Hele hele pidenin yanında gelen yayık ayranının tadını da başka bir yerde bulamayacağınıza eminim.

7

 

Uzun ve dar şekilde sunulan kıymalı pidenizi öyle büyük şehirlerde olduğu gibi dilim dilim kestirmek istemeyin. Çünkü buranın ritüellerinden birisi de kıymalı pidenin dilimlenerek servis edilmemesi. Kıymalı bütün halinde servis ediliyor ve üzeri küçük bir bıçak darbesiyle üzeri açılıyor ve içine hakiki köy tereyağı konularak pide yemeye hazır hale getiriliyor.

8

Gerisi mi?

Onu da Giresun’dan 30 km. sonra Espiye ilçe girişinde bulunan Çağla Pide Salonu’na gelerek görün.

9

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin