Aslında her tür basic ürün, hepimizin gündelik hayatında ihtiyacı olan, rahat ve kullanım kolaylığı bakımından her duruma uygun olabilen, çoğunlukla da gerekli olduğu anlarda aynı adreste bulmakta zorluk çektiğimiz ürünlerdir. Bu nedenle aynı çatı altında bizler için tüm bu ürünleri bir araya getirmeyi hedefleyen bir Giresun’lu girişimciyle tanıştık ve kendisini de sehriyesil.com okurlarını bilgilendirmeye davet ettik.

 

Şehr-i Yeşil           :Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Plusbasic.net       :Giresun doğumluyum, ilk ve orta öğretimi tamamladıktan sonra üniversiteyi kazanarak doğup büyüdüğüm şehirden ayrıldım. 2005 yılında İstanbul’da Tekstil Mühendisliği Bölümünden mezun olup, iş hayatına başladım. Farklı firmalarda bugün itibariyle yaklaşık 10 senelik iş tecrübem oldu. Şu anda da halen yurtdışı merkezli bir özel şirkette iş hayatıma devam etmekteyim. Aynı zamanda yaklaşık 1 yıl önce de yeni bir tekstil markası olarak eşimle birlikte Plusbasic’i kurduk.

1

Şehr-i Yeşil           :Neden e-ticaret ve neden plusbasic.net?

Plusbasic.net       :Günümüzde artık e-ticaret, en pratik ve kolay alışveriş yöntemi. Özellikle de büyük şehirlerde, yoğun iş temposu nedeniyle mağazalara giderek alışveriş yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Tabi ki bu tür ihtiyaçlar biraz da kendimizden yola çıkarak başlıyor. E-ticaretle alışverişe uzun zaman önce başlayan biri olarak sağladığı kolaylıklarının farkındayım. Bu nedenle markamızın satışını ilk etapta e-ticaret yoluyla yapmayı tercih ettik. Web sitemizin adını da satışını yapmakta olduğumuz ürünleri tanımlaması nedeniyle seçtik.

 

Şehr-i Yeşil          :Elektronik ticaret sitenizi kurma hikayenizi sizin ağzınızdan dinleyebilir miyiz?

Plusbasic.net       :Aslında çoğu insanın hayalidir kendi işini kurmak. Uzun zamandır benim için de, geçmiş iş tecrübelerime dayanarak, yeni ve farklı ne yapılabilir düşüncesi hep vardı. Bu konuda eşimle sık sık ne yapabiliriz diye konuşuyorduk ve sonunda Plusbasic ortaya çıktı. Sitemizde de belirttiğimiz gibi “basic” ürünler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Herkesin giysi dolabında mutlaka düz, detaysız t-shirt / t-shirtler vardır. Çoğu zaman da bu ürünler kurtarıcıdır ve vazgeçilmez olmasının ana sebebi de aslında budur. Biz de sadece kalıpları ve renkleri üzerinde farklılıklar oluşturarak ve bu düşünceden yola çıkarak ürün gamımızı belirledik. Sonrasında da karar vermiş olduğumuz gibi e-ticaret sitemizin kurulması üzerinde çalışmaya başladık. Üzerinde oldukça düşündüğümüz ve beklediğimizden uzun bir süreç oldu. Markamıza vereceğimiz isim, web sitemizin içeriği, satışını yapacağımız ürünlerin renkleri ve detaylarının belirlenmesi, vs. hepsi ayrı bir zaman ve konsantrasyon gerektirdi.

4

Şehr-i Yeşil          :Plusbasic.net in diğer firmalardan ayrılan özelliği nelerdir?

Plusbasic.net       :Plusbasic, öncelikle diğer markalardan farklı olarak sadece “basic” ürünlerin yer aldığı bir marka. Son yıllarda tekstil sektörü ve talepler, daha kaliteli ürünlere ve daha minimal stillere yönelmekte. Biz de bu doğrultuda ürünlerimizde tabi ki kaliteye öncelik verdik. Araştırdığınızda satışı yapılan her kalitede ve fiyat aralığında ürünü bulmak mümkün ve farklı tercihlere / önceliklere hitap ediyor. Bizim düşüncemiz, modası hiçbir zaman geçmeyecek ürünleri, uzun süre giymeyi sağlayacak kalitede oluşturabilmek. İlk aşamada sitemizde yer alan ürünlerimizin özelliklerinden biri de her vücut tipine uygun olması. Bu da tabi ki daha fazla kitleye hitap etmemizi sağlıyor.

 

Şehr-i Yeşil           :Sattığınız ürünler sizin üretiminiz mi yoksa farklı tedarikçileriniz mi var?

Plusbasic.net       :Ürünlerimizin kumaş, kalıp, renk detaylarını biz belirliyoruz. Sonrasında da ürünlerimizde istediğimiz kalite seviyesini sağlayan imalatçılarımızda kendi denetimimiz altında üretim yaptırıyoruz.

10014569_1518439401756485_2805110457678154449_n

Şehr-i Yeşil          :Şu an için planladığınız satışlara ulaşabildiniz mi?

Plusbasic.net       :Halen devam etmekte olan mevcut iş tempomuz nedeniyle yeterli ve gerekli zamanı ayıramadığımızdan, istediğimiz satış seviyesine henüz ulaşamadık. Giyim sektörü çok dinamik ve son dönemde özellikle e-ticaret ile uğraşan markalar için sosyal medya çok önemli bir pazarlama yöntemi. Tabi ki istenilen geri dönüşü alabilmek için de çok uğraşmak, zaman ayırmak gerekiyor. Umuyoruz ki markamız, daha fazla tanındıkça ve tanıtımını yaptıkça hedeflediğimiz rakamlara ulaşacağız.

 

Şehr-i Yeşil          :Siz aynı zamanda bir firmada da çalışıyorsunuz ve hem bayan hem de çalışan olarak ne gibi zorluklar ile karşılaşıyorsunuz?

Plusbasic.net       :Tekstil sektöründe çalışıyorum. Bunun da bir kadın olarak dezavantajı veya zorluğu aslında yok aksine kadınların erkeklere oranla daha çok yer aldığı bir sektör. Ancak her sektörde olduğu gibi özellikle de İstanbul’da yaşıyor olmanın verdiği bir takım zorluklar var ve ilk sırada da ulaşımı söyleyebilirim. Özellikle yoğun tempoda çalışan kadınlar için günlük mesainin dışında ulaşım oldukça zaman alabiliyor. Haliyle de iş dışında gereken zamanda kısıtlamaya yol açıyor.

5

Şehr-i Yeşil          : Gelecek ile ilgili kişisel ve sektörel planlarınız nelerdir?

Plusbasic.net       : Açıkçası oldukça sevdiğim bir işi yapıyorum ve çalışmakta olduğum firmadan da memnunum. Ev ve iş yerim arasındaki mesafe ileride farklı alternatifleri değerlendirmeme neden olabilir. Ancak her şekilde de ileriye dönük olarak, her gün daha fazla öğrenerek kendimi geliştirmeye devam etmek istiyorum. Bu anlamda da kariyerimi ilerletmeyi planlıyorum. Plusbasic de marka olarak büyüdükçe daha farklı yaklaşmamız gerekecektir. İlk hedefimiz tabi ki markamızı daha fazla geliştirmek. Bunu da yeniliklerle ve belki farklı ürün çeşitleriyle sağlayabiliriz.

 

Şehr-i Yeşil          : Giresun’a dönelim birazcık da zira siz de Giresunlusunuz. Giresun denilince aklınıza neler geliyor?

Plusbasic.net       : Giresun, doğduğum ve büyüdüğüm şehir. Maalesef çoğu insan gibi ben de üniversiteyi kazandıktan sonra seçtiğim alanda eğitim alabilmek için ayrılmak durumunda kaldım. Ancak ailem halen Giresun’da ve bu da bağlı kalabilmek için en önemli sebep 🙂 Yani Giresun deyince aklıma öncelikle ailem geliyor. Ve tabi ki çocukluğum, sevdiklerimiz, memleketimin insanının doğal ve sıcakkanlı oluşu…Saydıkça sayabilirim…

11

Şehr-i Yeşil           : Giresun’da olan ve şu an keşke burada da olsa dediğiniz şeyler var mı? Giresun’dan en çok neye hasretlik çekiyorsunuz?

Plusbasic.net       : Belirttiğim gibi tabi ki aileme…Birçok insan yaşıyor bu durumu. Eğitim nedeniyle ayrılmak zorunda kalıyorsunuz ve sonrasında ekonomik zorunluluklar, iş alanındaki alternatifler, vs. bir bakıyorsunuz bulunduğunuz şehre bir süre sonra alışmışsınız. Ve büyükşehirlerin maalesef en büyük dezavantajı; küçük şehirlerdeki insan ilişkilerini, sıcaklığı ve konforlu yaşam ortamını bulamamak. Bunların dışında zaman zaman yöresel yemekleri çok özlediğim de oluyor. Neyse ki, hatırladığım kadarıyla ben ortaokuldayken çalışmalarına başlanan, (sanırım yaklaşık 20 yıl oluyor!) havaalanımıza sonunda kavuştuk ve istediğimizde memleketimize gidebilmek artık kolaylaştı. J

 

Şehr-i Yeşil           : Giresun’lu birisi olarak, küçük şehirde yetişip büyük şehirde okumanın ve iş hayatına girmenin ne gibi avantajları ve dezavantajları var?

Plusbasic.net       : Küçük şehirde büyümek benim için hiçbir zaman dezavantaj değildi aksine çok rahat bir çocukluk geçirdim ve eminim birçok kişi de aynı görüştedir. Diyebilirim ki belki birçok büyükşehirden daha iyi seviyede de eğitim aldım. Bu yüzden sanırım hem üniversite hem de iş hayatına zorlanmadan adapte olabildim. O yüzden ben küçük şehirde büyümüş olmayı avantaj olarak görüyorum. Belki sadece yabancı dil eğitimi anlamında daha zorlayıcı seçenekler olsa ya da İngilizce dışında farklı dillerde de mutlaka öğrenciler bilinçlendirilse ilerleyen dönemde özellikle iş hayatında katkısı oldukça fazla olacaktır. Belirli seviyede eğitim alt yapısı tamamlandıktan sonra ileride karşılaşılacak tüm zorluklara hazırlıklı olmak adına, iş hayatı konusunda da bilgilendirmenin gerekliliğine inanıyorum. Büyükşehirlerde ister istemez aileden itibaren bu durumu içinde yaşayarak, çevrenizden bile görebiliyor ve öğrenebiliyorsunuz.

10941825_1518437221756703_555467562824005184_n

Şehr-i Yeşil          : Giresun’a geri dönmeyi düşünüyor musunuz? E-ticaret sonuçta sanal bir pazarlama ve satış vasıtası. Sizin de ileri de Giresun ile ilgili bir planınız var mı?

Plusbasic.net       :Giresun’a dönmek yakın zamanda pek mümkün görünmüyor. İstanbul’da eşimle bir yaşam kurmam ilk sebep olmakla birlikte, mevcut işimde çalışıyor oluşum ve henüz Plusbasic için markamızın hacminin hedeflediğimiz seviyeye gelmemiş olması da sebepler arasında sayılabilir. İstanbul’da kurduğumuz bir düzen var. Her ne kadar Giresun’la çok önemli bağımız olsa da mevcut sebeplerden ötürü şu için bir planımız yok. İlerleyen dönemlerde şartlar neyi gerektirir bilemiyorum ama gerektiği durumda tabi ki severek dönerim.

 

Şehr-i Yeşil          : Çevrende Giresun’u merak edenler var mı? Giresun ismini duyduklarında akıllarına gelen, dillerinden dökülen ilk tepkiler nasıl oluyor?

Plusbasic.net       : Sayıca az da olsa merak edenlerle, Giresun ile ilgili konuştuğumuz oluyor. Çevremdeki çoğu kişi zaten Karadeniz’le bağlantısı olan ve ya Giresun’da yaşamış ya da şehri ziyaret etmiş insanlar. Bilmeyen veya henüz görmemiş olanlar arasında geçen diyaloglarda da genellikle ilk olarak; fındık, hamsi gibi ürünler ve doğal güzellikleri ortaya çıkıyor. Tabi ki elimden geldiğince bilgilendirmeye çalışıyorum. Aslında bu anlamda Giresun’umuzun daha fazla tanıtıma ihtiyacı olduğunu da söyleyebiliriz.

12795309_1654493398151084_3057221859747596286_n

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin