Havaların düzelmeye başladığı, cemrelerin teker teker düşmeye başladığı bugünlerde bir sabah uyandım. Arabama atladığımda gayr-ı ihtiyari bir şekilde yönümü Keşap’a doğru çevirdim. Giresun Merkez’den yaklaşık 13 kilometre doğuya doğru gittiğimde -ki bu süre 10 dakika- kendimi Doğal Dükkan Keşap’ta aracımı park ederken buldum.

Kapıya yöneldiğinizde kendinizi kaptırdığınız bir mekan burası ve çalışanları sizi gönüllerinden gelen güler yüzle karşılıyorlar. Çok kısa bir bahçe yolundan ilerleyerek camekan dış cepheden içeri giriş yapıyorsunuz. İçeride sizi gayet ferah bir ortam bekliyor. Duvarlarda Giresun’un doğal güzellikleri karşılıyor sizleri. Ve bundan sonrası Giresun sofralarının eşsiz çeşitlerinin keyfini çıkartmak oluyor.

1

Birbiri içerisine geçmiş dört farklı mekandan oluşan bir yerden bahsediyoruz ama “mekan” derken aklınıza farklı tabelalar ve işletmeler gelmesin sakın. Burası tek mekan fakat müşterilerine dört farklı yerde hizmet vermekte. İçeriye girerken az önce bahsettiğim bahçe yolunun her iki tarafında masalar sizi yeşillikler içerisinde açık havanın ve güneşin keyfini çıkartmaya davet ediyor.

2

Bahçe de açık havada oturmak istemiyorsanız eğer o zaman üç farklı kapalı ortam sizin beğenilerinize sunulmuş. Önce cam kapıdan ana mekana giriş yapıyorsunuz. Geniş ve rahat koltuklardan istediklerinizi seçiyorsunuz. Masalar arasında geniş mesafeler sizin ve misafirlerinizin sohbetini gereksiz şekilde bölen kişilerle karşılaşmanızı engelliyor.

10941032_10152815639598183_2080423365890578262_n

“Yok ben daha fazla yeşil manzara istiyorum” diyorsanız eğer bu da düşünülmüş. Arka tarafta deniz manzarası yerine yemyeşil manzara ve temiz havayı bir arada sunan dikdörtgen şeklinde bir alan da mevcut.

3

Siz eğer zor beğenen birisiyim ve misafirlerim ile müstakil bir alanda yemeğimi yemek ve çayımı yudumlamak istiyorum diyorsanız merak etmeyin işletme yönetimi onu da düşünmüş ve sizlere 5 farklı çardak hazırlamış ve sizlerin hizmetine sunmuş.

Ben kapalı giriş te bir masa seçtim ve yemeğimi sipariş ettim ve bir anda olanlar oldu. Masam hemen Giresun yerel mutfağından sunulan örnekler ile doldu taştı. Şaşırmadım desem yalan söylemiş olurum çünkü bunları yesem sipariş ettiğim yemek gelmeden doymuş olacaktım J Sorduğumda ise gayet tebessüm içerisinde bir ifadeyle “firmamızın ikramı” diyerek cevapladılar ve şaşkınlığım zirve yaptı. Günümüzde peçeteyi bile adisyona ekleyen firmalar artarken “ikram” konusunda sınırsız hizmet sanırım beni şaşırtmak için yeterli sebep

4

Genç bir kadro çalışıyor ve yüzlerindeki tebessümün içlerinden geldiğini anlıyorsunuz. Temiz bir mutfağı var ve gayet nezih bir şekilde hizmet veriyorlar. Dikkat ettiğimde sadece bir ya da birkaç masaya karşı değil tüm müşterilere karşı aynı samimiyet ve aynı Güleryüz ile hizmet edildiğini gördüm. Çalışanların kendi aralarındaki dayanışmayı gözlemlemek hiç de zor değil.

9

Gelen yemekler ve kullanılan malzemelerin bolluğu gözümü ürküttü. Çünkü sabah kahvaltı yapmadım, mekana geldim ve sonunda ödeyeceğim hesap ta müşteri olarak benim önem verdiğim konular arasındaydı. Kullanılan malzemelerin yerel olduğunu öğrenince sağlıklı beslenmenin verdiği rahatlamayı yaşadım.

5

Yemek sonunda içtiğim çay bana bir kez daha en güzel çayın Giresun’da içildiği hissini verdi. Çayı sorduğumda aldığım cevap aynıydı “bütün ürünler Giresun’un”. Dolayısıyla işletmenin yaşadıkları coğrafyaya karşı sosyal sorumluluk içerisinde olduğunu da öğrenmiş oldum.

10

Yemek sırasında içeriye bir ekip geldi ve gözlerim ekibin içerisindeki beyefendiyi bir yerlerden tanıyordu. Tuna KİREMİTÇİ de burayı seçmişti. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Giresun Belediyesi etkinlikleri kapsamında Giresun’a gelmiş ve kendisi de Doğal Dükkan Keşap’ı tercih etmişti. Hemen yan tarafımdaki deniz manzaralı masayı seçtiler ve siparişlerini verdiler.

6

Ben kendi merakımı yenmek için işletme müdürü Mehmet  DOBOĞLU’na birkaç sorum oldu. Öğrenmek istediklerimin fazlasını anlattı bana sağolsun. Bir kere Giresun’da kahvaltının adı olduğunu öğrendim Doğal Dükkan Keşap’ın. 10 farklı soğuk 7 farklı sıcak çeşidiyle toplamda birbirinden leziz ve tamamı Giresun ürünü olan 17 farklı ürün ve 13 ekstra tabak ile toplamda 30 farklı çeşit ile kahvaltı hizmeti verdiklerini anlattı. Bunun haricinde Giresun Mutfağı denilince akla ilk gelen özellik olan Giresun Pidesi’nin her türlü çeşidini doğal taş fırında müşterilerinin hizmetine sunduklarını belirtti.

7

Firma müdürü Mehmet Bey’in anlattıklarından sonra ufak bir bahane ile birazcık daha fazla kalarak gözlem yapmaya başladığımda aslında işletme ile ilgili çok az söylediğini anladım. Çünkü gün doğumundan gün bitimine kadar hizmet veren ve Giresun sosyo-kültürel hayatına her türlü destekleri veren sosyal sorumluluk sahibi bir firma burası. Yeşil ile mavinin dansettiği bir coğrafyaya konuşlanmışlar ve beton yığını olmayan bir işletme kurmuşlar. İçerisi çok ferah ve yukarıda da bahsettiğim gibi duvarlar Giresun manzaraları ile ilgili fotoğraflarla dolu. Muhteşem manzaraya nazır mükemmel yerel mutfak tadları sunuyorlar. Kullanılan malzemenin tamamının Giresun ürünü olması da sizi cezbediyor.

11

Firmaların en negatif görüntüleri işletmenin arka bahçeleri ve lavaboları olur genelde ve burayı saklamaya çalışırlar. Ama Doğal Dükkan’da bu yok. Lavaboya gittiğinizde doğru yere geldiğinizi bir kez daha anlıyorsunuz. Hijyenin ne kadar önemli olduğu burada da ön planda. Ayrıca arka bahçeye çıktığınızda sizi Karadeniz’in insan yaşamına müsait tek adası olan Giresun Adasının posteri karşılıyor. Rengarenk çiçekler içerisinde Giresun Adasına gitmeden Giresun Adasını karşınızda buluyorsunuz. Müşterilerin çoğunluğu burayı bildiğinden dolayı o posterin önünde fotoğraf çekiyorlar

8

Herşeyin üzerine içtiğimiz Türk Kahvesi bugünlük ziyaretimize son noktayı koyuyor koymasına ama bir sonraki buluşmamız için de randevu veriyor ruhumuza. En kısa sürede diyorsunuz içinizden en kısa sürede tekrar geleceğim.

Dedik ya.

Bizler Giresun’un yaşayan ve yaşatan yüzlerini sizlerle buluşturmayı amaç edindik. Ve burası insanın ömrüne ömür katıyor. Giresun’a geldiğinizde sadece 10 dakika içerisinde ömrünüze ömür katmaya çağırıyor.

1505167_10152853208593183_8150461524548648996_n 10425443_10152815636918183_5300286568541677802_n 12799144_1119118928130786_3136974532558671249_n 12799385_1110851442290868_564266130244312277_n

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin